piątek, 8 października 2010

[185]. jak możecie oddać krew dla mnie?

1. jak oddać krew w innym mieście niż Warszawa?
"Jeśli w danym szpitalu nie ma punktu krwiodawstwa, wtedy oddajemy najczęściej w dowolnym miejscu w kraju i tam, w rejestracji, oprócz imienia i nazwiska należy jeszcze podać nazwę/ adres szpitala, w którym ma się odbyć zabieg."

2. dlaczego proszę o krew?
"W chwili kiedy w szpitalach jest krwi mniej niż jest potrzebne lekarz musi podjąć decyzję komu ją przeznaczyć. Normalnie pierw krew otrzymują dzieci, decyduje też konieczność przeprowadzenia operacji szybciej i szansa powodzenia operacji. Zaświadczenia o oddanej krwi na konkretną osobę powodują jakby przejście biorcy na początek tej kolejki.
Krew dla kogoś można oddać w każdym RCKiK na terenie kraju, nawet w innym rejonie niż jest szpital w którym leży biorca. Grupa krwi również może być 'niepasująca' do biorcy (na zaświadczeniu nie ma grupy krwi), w banku krwi zostanie dobrana odpowiednia grupa.
"

(odpowiedzi na pytania 1 i 2 skopiowałam z forum krewniacy.pl)

3. jak przekazać zaświadczenia o oddanej krwi, jeśli oddało się w innym mieście?
- można kurierem - do mnie; ponieważ, jak poinformowała Pani z RCKiK z ul. Saskiej, nie ma wewnętrznych powiązań pomiędzy poszczególnymi Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
- możecie też wysłać bezpośrednio do szpitala, oczywiście z podaniem informacji, dla kogo jest Wasza krew.
WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Bank Krwi w Zakładzie Transfuzjologii Klinicznej
ul. Szaserów 128
04-141 Warszawa 44

4. czy szpital w którym będziesz operowana będzie honorował zaświadczenia o oddanej krwi w innych punktach oddawania krwi, w innych miastach?
- tak! zadzwoniłam i upewniłam się. Pani z Krwiodawstwa z Wojskowego Instytutu Medycznego (czyli tam, gdzie będę operowana) była przeszczęśliwa, gdy dowiedziała się, że będzie jeszcze więcej zaświadczeń.

5. dlaczego grupa krwi nie ma znaczenia?
- dlatego, że ważna jest ilość jednostek krwi, którą zbiorę na moją operację.
czyli: przekażecie do Banku Krwi (albo do RCKiK) ileśtam jednostek krwi, w zamian ja dostanę do mojej dyspozycji również tyle samo jednostek krwi.
- dlatego, że to raczej nie krew będzie mi podawana, a jej składniki (np. albumina czy osocze - w zależności od bieżącej potrzeby chwili).

6. ile krwi potrzebujesz?
- nie wiem! mogę potrzebować krwi/składników krwi do przetoczenia przed operacją. może być potrzebna krew podczas operacji. może być potrzebna po operacji, jeśli (tfu! tfu! skuś baba na dziada!) zacznę krwawić albo będę mieć problemy z morfologią.

7. do kiedy można oddawać krew?
- do wtedy do kiedy kurier/pociąg da radę dostarczyć mi oryginalne zaświadczenia o oddanej krwi, nie później niż do 13 października, bo 14 października będę przyjęta do szpitala.

20 komentarzy:

 1. ile jest potrzebne krwi, żebyś mogła przejść ten zabieg?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wzruszyłam się faktem, że tyle osób oddało Bohaterce krew.

  Odzyskałam wiarę w ludzi, zawsze ją miałam ale czasami poprostu miałam jak pewnie każdy chwile zwątpienia, teraz już wiem że jednak ludzie są skłonni do pomocy innym i już wiem, że Bohaterka ma za sobą rzesze przyjaciół i dobrych ludzi. Cieszę się z tego bardzo.

  Ja niestety nie mogę oddać teraz krwi, ale kiedyś w przyszłości to zrobię, pewnie już nie dla Bohaterki i oby tak było, bo wierzę, że Bohaterka po operacji już nigdy nie będzie jej potrzebowała, bo w zdrowiu i szczęściu dożyje starości i cyknie sobie fotkę ze swoim Niemężem takie jak na rysunku w jednym z poprzednich postów :)

  Dzięki tej akcji uświadomiłam sobie ilu ludzi potrzebuje krwi a my możemy im w tak łatwy sposób pomóc - wystarczy tylko trochę dobrych chęci.

  Bohaterko jesteś Wielka pod każdym względem!
  Jutka

  OdpowiedzUsuń
 3. tabakowska> tego nie wie nikt, ponieważ może być potrzeba wlania we mnie krwi/składników krwi PRZED operacją, może w TRAKCIE, a może - PO.

  Jutka> eeee... speszyłam się... stoję w kąciku, uśmiecham się głupkowato i nie wiem co napisać na takie dictum.

  aha. nie jestem wielka pod każdym względem, ale pracuję nad tym.
  Marzenka z mojego byłego samochodowego koncernu obiecała mi wczoraj w rozmowie telefonicznej, że chętnie mi poda 20 kg swojego ciałka.
  jak to się już stanie, to wtedy będę wielka :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak się z tego bloga maila wysyła...zgubiłem sie, więc moe publicznie...

  Eee, hmmmm, nie wiem...
  Mam nadzieję że bardzo nie pokręciłem.
  Wysłałem zaświadczenie na adres:

  Bank Krwi w Zakładzie Transfuzjologii Klinicznej
  Szaserów 128
  00-909 Wa-wa

  Mam nadzieję że albo zadziała albo możesz odebrać jakoś...

  Wszysztkiego dobrego ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Drapku, zrobiłeś tak jak trzeba!
  nie wiem tylko, czy dojdzie przed operacją.

  dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No dobra - co do 'wielkości' to odpuszczam w takim razie względy fizyczne ;) Ale jak już przybędzie Ci chociaż... załóżmy 5 kg z tych 20 kg o których piszesz to wtedy odwołuję odpuszczenie względów fizycznych.

  Trochę zagmatwane co napisałam ale chyba wiadomo o co chodzi :)

  Jutka

  OdpowiedzUsuń
 7. Podreptałam dziś do przychodni i..... nie mogę oddać krwi, bo się nie przyda..... na dziś dzień moje górne drogi oddechowe nie wyszły jeszcze z fazy kaszlu i kichania :( Spróbuję w przyszłym tyg. może będę mogła. Za to daję link, może sie przyda, są tu aktualne adresy w W-wie gdzie i w jakich godzinach można oddać krew! http://www.infowarszawa.pl/krew-potrzebna.html Śląsk to dla Was: http://www.krwiodawstwo-katowice.pl/ (dziś Tychy 09:00 - 16:30) Asiu uściski cieplutkie!
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziś krew mozna oddać, dokładniej:
  Miejscowość: Tychy
  Miejsce: C.H. "Real" Al. Bielska 107
  Data: 2010-10-08r. (dziś!)
  Godziny: 09:00:00 - 16:30:00

  Jutro: Sosnowiec 12:00 - 16:00 Katowice 12:00 - 15:00 itd.

  szczegóły na stronie: http://www.krwiodawstwo-katowice.pl/


  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 9. Joasiu, gdybym tylko mogła oddałabym krew dla Ciebie, ale niestety jako mama karmiąca nie kwalifikuję się:( Trzymam kciuki, żeby jak najwięcej osób przekazało Ci swoje pół litra. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 10. Asiu,
  U mnie w pracy jest 13tego organizowana akcja krwiodawstwa. Mozemy cala zebrana krew przekazac na Twoje potrzeby. Wyslemy zaswiadczenie 13tego kurierem bezposrednio do szpitala. Najprawdopodobniej oryginal dotrze dopiero na rano 14tego. Ale mozemy sie umowic tak, ze do szpitala 13tego przeslemy faxem. Mam nadzieje ze to wystarczy. Czy moze tak byc?
  przesylam gorace buziki i 3mam kciuki, Agata

  OdpowiedzUsuń
 11. Tośmy się nie spotkały bo 7 tez byłam w co (oddział tkanek miękkich..) już jestem pokrojona i dochodzę w domu i będę duchowo z Tobą

  OdpowiedzUsuń
 12. A ode mnie nie chcieli ;( powiedzieli, że od kaszlących anorektyczek nie biorą ;(( a ja tak bardzo chcialam ;( PRZEPRASZAM ;(
  Pan i Władca stawi się za to w poniedziałek na oddaniu dla Ciebie

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja nie mogę ale dowiedziała się o tym moja klientka i przecudna kobieta i chce pomóc, także niedługo na Szaserów pojawi się zaświadczenie z Katowic:* no to widzimy się wkrótce :*(
  arr

  OdpowiedzUsuń
 14. Zobacz Asia ile ludzi może teraz powiedzieć o Tobie "nasza krew" ;))

  Papierek zabrał Paweł.
  Ja ściskam ciepło i przesyłam ciepłe myśli a Ty walcz.
  madziorek z DSS

  OdpowiedzUsuń
 15. ja niestety też odpadłam bo okazało się że za mało czasu minęło od usuwania mojej ósemki :( czy mogę pomóc jakoś w inny sposób? G. Kraków

  OdpowiedzUsuń
 16. sluchajcie, krew mozna oddawac tez w weekend! np. w W-wie jutro na Saskiej Kepie, a w niedziele na Bemowie! Szczegoly tu: http://www.rckik-warszawa.com.pl/index.php?docid=80

  OdpowiedzUsuń
 17. Ha udało się zwerbować jeszcze kolejną osobę :) ab- :D
  arr

  OdpowiedzUsuń
 18. kolezanka dostala odmowe w stacji krwiodastwa, ale wlasnie oddawal tam krew obcy pan, zapisal swoja krew Asi i uciekl tak szybko, ze kolezanka nie zdazyla mu podziekowac:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Przeczytałam wszystko...Jesteś wspaniała i jestem z Tobą całym sercem...
  niestety ja nie moge oddać dla Ciebie krwi(żółtaczka itp) ale zmobilizuję znajomych...

  Trzymam mocno kciuki;)))

  ps.jestem siostrą chorej na raka jajnika...zaczynałam na forum DSS i chociaż zmieniłam to pozostaję wierna..Twój sposób podejścia do choroby jest niesamowity,napawasz nadzieją,radością,optymizmem...JESTEŚ WIELKA:)))

  serdecznie pozdrawiam i ściskam

  OdpowiedzUsuń
 20. Madziorek z DSS napisał:

  > Papierek zabrał Paweł.

  Generalnie jest wiele przymiotników, które można by dodać w tym miejscu. Na przykład: przystojny, punktualny, kontaktowy, ...

  A tak już na poważnie: papier jest już w Wawie i zgodnie z tym co mówiłem/pisałem -- we wtorek będę go chciał przekazać samej zainteresowanej.

  OdpowiedzUsuń

 
©KAERU 2010
Wszystkie prawa zastrzeżone Sałyga