stres w chorobie nowotworowej

stres chorego


poniżej cytat artykułu z serwisu figa.pl


(...) nasza kondycja psychiczna silnie oddziałuje na fizyczną i odwrotnie (...).
( amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiedli, że chroniczny stres znacznie przyśpiesza rozwój raka piersi!
Naukowcy przeprowadzili badania na myszach. Zauważono, że ciałach myszy, które żyły wysokim stresie (czyli z podwyższonymi hormonami stresu; mechanizm jest dokładnie taki sam jak u człowieka) choroba nowotworowa rozwijała się 30(!) razy szybciej, niż w organizmach gryzoni, które nie były narażone na stres.
Zauważyliśmy, że przewlekły stres powoduje, że komórki nowotworowe szybciej rozprzestrzeniają się po organizmie, "atakując" na inne organy - obrazowo tłumaczy naukowiec nadzorująca badania. Naukowcy zauważyli także, że zgubne działanie można było zablokować, za pomocą leków, które osłabiały reakcje myszy na otaczające je czynniki wywołujące stres (stresory).
Badacze mają nadzieje, że badania te sprawią, iż przyszłości będzie można stosować wobec pacjentów chorych na raka terapię, która pomoże im ograniczyć stres - a co za tym idzie, zmniejszyć rozprzestrzenianie się choroby.
Dr Patricia Ganz, jedna z naukowców pracująca przy badaniach przyznaje, że naukowcy będą pracować nad tego typu lekami, przeznaczonymi dla ludzi.
(...)
Stres pomaga rakowi przejść przez wysoki płot, który odgradza go od reszty organizmu. - twierdzi Erica Sloan.
(...)
stres rodziny


poniżej cytuję artykuł znaleziony na stronie 
Opiekunowie chorych na raka zagrożeni chorobami serca

Nowotwór to choroba całych rodzin, nie tylko w odniesieniu do tego, że genetyczne uwarunkowania mają wpływ na ryzyko rozwoju raka, ale w tym sensie, że oddziałuje na zdrowie członków rodziny pacjenta.
Małżonkowie pacjentów chorych na raka mają zwiększone ryzyko chorób serca i udaru mózgu, wynika z nowych badań. Naukowcy stwierdzili, że wyjaśnieniem tego może być stres, który ma katastrofalny wpływ na zdrowie osób sprawujących opiekę nad chorującymi.
Korzystając ze szwedzkiego rejestru raka i rejestru szpitalnego, naukowcy odkryli, że ryzyko choroby serca i udaru mózgu zwiększyło się o 13 punktów procentowych do 29% u osób, których partnerzy mieli raka.
Działania prewencyjne mające na celu zmniejszenie stresu psychologicznego i negatywnych czynników ryzyka są szczególnie ważne dla ludzi, których partner choruje na raka, mówią lekarze z Centrum Badań Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Malmö. Wcześniejsze badania wykazały, że działania zapobiegawcze mogą znacząco zredukować stres i niepokój u bliskich ludzi chorych na raka.
Autorzy badania rozważali także inne wytłumaczenie większego zagrożenia serca - małżonkowie mogą bowiem współdzielić czynniki ryzyka wynikające ze stylu życia, takie jak palenie tytoniu i spożywanie alkoholu oraz zła dieta i brak aktywności fizycznej. Jednak naukowcy odkryli, że po uwzględnieniu wspomnianych faktorów ryzyko chorób serca u chorujących tylko nieznacznie zwiększyło się o około 3 do 5%.
Wyniki badań opublikowano w magazynie „Circulation".

data utworzenia strony: 17 kwietnia 2012
 
©KAERU 2010
Wszystkie prawa zastrzeżone Sałyga